SIG-ovi

SIG-ovi


Značenje i uloga SIG-ova

Poseban vid udruživanja u Mensi je formiranje organizovanih grupa, takozvanih SIG-ova, zasnovanih na istim ili bar sličnim interesovanjima, znanjima, stavovima i idejama članova.

SIG je skraćenica engleskij riječi Special Interest Group (grupa sa određenim interesovanjem), a takvu grupu mogu činiti članovi Mense kao i ostali koji imaju slična interesovanja i žele da doprinesu ili učestvuju u radu SIG-a.

SIG-ovi postoje da bi se članovi Mense kao i ostali lakše upoznali, družili i u prijatnoj i prijateljskoj atmosferi, razmenjivali svoja znanja i iskustva kao i zadovoljili svoja interesovanja i ciljeve koji ih zapravo i povezuju u ovakav vid grupa.

Za osnivanje i postojanje SIG-a neophodna su bar dva člana Mense Crne Gore, od kojih je neophodno da jedan preuzme dužnost koordinatora SIG-a. Koordinator je obično osoba koja pokreće cijelu inicijativu, a u toku rada odgovoran je za funkcionisanje SIG-a kao i izvještavanje i informisanje članova i rukovodstva. 

Radu SIG-a se mogu priključiti i svi drugi, bili oni članovi Mense ili ne, čak iako nisu članovi nekog SIG-a i na bilo koji način doprinijeti kvalitetu aktivnosti. Članstvo je, naravno, dobrovoljno, a broj članova kao ni trajanje SIG-a nije ograničeno.

Danas u Mensi širom svijeta postoji oko 200 različitih SIG-ova, od onih opšte poznatih koje zanimaju sportske aktivnosti, kultura, provod, zatim grupa koje okupljaju ljubitelje prirode, piva, planinarenja, do onih koji žele da se bave pčelarstvom, padobranstvom, različitim naukama, vinarstvom, proučavanjem NLO-a, magijom… Svi oni koji ne mogu da pronađu sebe ni u jednoj od ovih grupa mogu osnovati sopstvenu, dati joj ime i okupiti članove. Od kreativnosti i volje samih članova zavisi broj i aktivnost SIG-ova. Na ovaj način želimo da ohrabrimo sve vas da se priključite radu postojećih ili kreirate novi SIG u kome ćete moći da se potpunije ostvarite ili razmjenjujete zanja, ideje i interesovanja.

Osnivanje i rad SIG-ova

Način na koji se SIG-osniva, rad, promocija, obaveze koordinatora, detaljno su obrađeni u Pravilniku o radu SIG-ova.

Ukratko, svaki član koji ima neku kreativnu ideju može pokrenuti tj. osnovati SIG. Taj postupak započinje se popunjavanjem Zahtjeva za osnivanje SIG-a i predajom istog nacionalnom koordinatoru za SIG-ove.

Neophodno je da osnivač obezbijedi bar još jednog člana grupe tokom čitavog trajanja SIG-a, da organizuje najmanje jednu aktivnost kvartalno (4 aktivnosti tokom kalendarske godine), da o tim aktivnostima informiše članove i da po završetku aktivnosti pripremi odgovarajuće izvještaje (nacionalnom koordinatoru za SIG-ove, kako bi se oni eventualno proslijedili uredniku biltena i webmasteru). 

Najkasnije do 15. januara tekuće godine koordinator SIG-a treba da dostavi nacionalnom koordinatoru SIG-ova Godišnji izveštaj o aktivnostima SIG-a u prethodnoj godini kao dokaz o ostvarenju ciljeva i uslov za nastavak rada SIG-a u narednoj godini.

Uloga nacionalnog koordinatora za SIG-ove

Osnivanje SIG-a može se obaviti samo uz saglasnost i odlukom nacionalnog koordinatora za SIG-ove. Koordinator SIG-ova odlučuje o zahtjevu za formiranje SIG-a, prati, kontroliše i pomaže aktivnosti SIG-ova, vodi registar SIG-ova, informiše Upravni odbor o radu i eventualnim nepravilnostima, donosi odluke o prestanku rada SIG-a, informiše Skupštinu o aktivnostima u protekloj godini i planovima za narednu i obezbjeđuje dodatni materijal uredniku biltena i webmasteru Mense Crne Gore u cilju informisanja članova i pripreme internet prezentacije.

AKTIVNI SIG-ovi:

  • SIG za edukaciju – koordinator Marko Lakić
  • SIG obožavatelja piva (SOP) – koordinator Nikola Đorđević
  • SIG za društvene igre – koordinator Tripo Vuković

NEAKTIVNI SIG-ovi:

  • Muzički SIG
  • SIG „Doktori“
  • SIG „Roditelji“
  • SIG za bibliofile
  • SIG za informatiku
  • SIG za planinarenje
  • EKOlogičan SIG
  • SIG za ples
  • Sportski SIG

Kontakt: sig@mensa.me